Press ŽN

Žižkovská noc není jen festival, který oživuje ulice nejosobitější pražské čtvrti už od roku 2011. Je to i kolektiv, který vám celoročně přináší rozmanité kulturní akce, benefice, přednášky nebo třeba podcast. Neznáme hranice!

PozorUmění poprvé: výstava Nikolase Šilara

14.06.2021

Platforma PozorUmění představuje první položku ve svém programu – venkovní výstavu Spoďáry si nevyperu, ale vaše prachy ano.

Ta je vytvořena sérií autoportrétů, které se snaží zachytit esenci mladého politika, jenž jde někam něco řešit – efektivně, rychle a jasně. Soubor pracuje se satirickou narážkou na vizualitu politických kampaní, která v divákovi vyvolává podněty k domýšlení si dalších možných kontextů.

Kurátorky programu PozorUmění Barbora Bahlsenová a Rebeka Provazníková tento soubor zasadily do jednoho z kontextů spojených s problematikou prázdných domů v žižkovské čtvrti. Série je vystavena na žižkovském náměstí Barikád na fasádě komunitního centra Žižkostel. Žižkov je jednou z výrazně gentrifikujících se pražských částí, kde zároveň můžeme poměrně dobře číst bytovou krizi – i přes neustále se kumulující zástavbu můžeme narazit na nejeden zbytečně prázdný dům. Co na to esence komunální politiky?

Autorem je Nikolas Šilar (1998). Jedná se o studenta druhého ročníku fotografie na Fakultě umění a designu v Ústí nad Labem v ateliéru Lukáše Jasanského a Silvie Milkové.

Psst! Chceš novinky?

Buďte první, kdo se dozví o nových jménech v lineupu, ale i celoročních aktivitách Žižkovské noci. Náš newsletter je cool, a přestože neznáme hranice, posíláme ho uvážlivě.