Press ŽN

Žižkovská noc není jen festival, který oživuje ulice nejosobitější pražské čtvrti už od roku 2011. Je to i kolektiv, který vám celoročně přináší rozmanité kulturní akce, benefice, přednášky nebo třeba podcast. Neznáme hranice!

PozorUmění! Žižkovská noc představuje Galerijní podzim, který oživí galerie i netradiční místa

14.09.2021

Festival Žižkovská noc se během posledního roku rozrostl o několik nových aktivit a sekcí. Mezi ně se řadí i PozorUmění, které se ve svém celoročním programu zaměřuje na výtvarné, audiovizuální i performativní umění a jeho prezentaci ve formálním (galerijním) i neformálním (kavárenském/barovém) prostředí či veřejném prostoru žižkova. PozorUmění se snaží uměleckou tvorbu napříč médii a vyjadřovacími prostředky uchopit jako formu komunikace a sdílet ji tak veřejnosti.

Od 16. září do 16. října 2021 nyní proběhne i Galerijní podzim, v letošním roce tematicky zastřešen termíny „identita-diverzita-komunita“, které dle kurátorek vystihují nejen různorodost vystavených děl, ale vztahují se i k samotné čtvrti a letošnímu tématu celého festivalu „Neznáme hranice“. Galerijní podzim v průběhu jednoho měsíce představí celkovou dramaturgii sekce, přičemž hlavní program zahrne výstavu celkem patnácti umělců.

Mezi vystavujícími umělci je například dvojice Antonie Zichova a Max Mootz, jejichž dílo s názvem Pan a paní Šmelovi je sociální kritikou, která volně vychází z vizuální charakteristiky teleshoppingu, estetiky politického plakátu a reklam na peněžní půjčky. Další z umělců je Marie Juklíková, která se věnuje knižní ilustraci, kterou je ale schopna přenést i do veřejného prostoru a vytváří tak murály s něžnou estetikou, dále vám také chceme představit komunitu umělců, kteří mají ateliéry v Prokopově ulici a mnoho dalších.

Kompletní výčet bude k dispozici na sociálních sítích PozorUmění. Výstavy budou v průběhu celého měsíce doprovázet i nejrůznější akce ve formě workshopů, přednášek, performancí, komentovaných prohlídek či poetry slamu. 

Od začátku svého působení v květnu letošního roku představilo PozorUmění v čele s kurátorkami Barborou Bahlsenovou a Rebekou Provazníkovou dvě výstavy, dvě tematické procházky zaměřené na architekturu a urbanismus Žižkova a jednu přednášku vedenou kurátorem galerie Rudolfinum Davidem Koreckým.

Bližší program bude zveřejněn na Facebooku PozorUmění a instagramovém účtu @pozorumeni.

FB  https://www.facebook.com/pozorumeni/
IG  https://www.instagram.com/pozorumeni/
EVENT https://www.facebook.com/events/873314883298500/

Psst! Chceš novinky?

Buďte první, kdo se dozví o nových jménech v lineupu, ale i celoročních aktivitách Žižkovské noci. Náš newsletter je cool, a přestože neznáme hranice, posíláme ho uvážlivě.